V poslednej dobe často počúvame o tom, že je dobré si uzatvoriť životné poistenie, že je to veľmi užitočné a nápomocné. Toto tvrdenie samozrejme nebudeme popierať, pretože sami s ním súhlasíme, no aktuálny produkt, ktorý vlastníte možno aj vy, nemusí byť vôbec výhodný a možno ste našli niečo lepšie. V tomto prípade máte právo zmluvu vypovedať a v tomto článku vám ponúkneme vzor žiadosti o zrušenie životnej poistky, pretože všetky takéto oficiálne dokumenty musia spĺňať isté normy a formy, čím nadobudnú vážnosť a niekedy aj platnosť. Takisto si povieme aj to, čo obnáša rušenie konkrétnych typov tohto zabezpečenia.
Formálna úprava je tiež dôležitá
Možno sa vám to zdá povrchné alebo zbytočné, avšak v oficiálnej sfére je veľmi dôležitá aj prezentácia dokumentu, nech už je jeho predmet akýkoľvek. My vám poradíme, ako to má teda vyzerať prípadne môžete nájsť priamu žiadosť o zrušenie životnej poistky vzor a to tak, že si na ňu jednoducho kliknete. Tento krok vás presmeruje na stránku, kde si takýto vzor môžete hneď aj skopírovať a musíte vyplniť len minimum údajov, ako sú napríklad vaše kontaktné údaje, dátum, miesto a podpis. Samozrejme dokument si radšej prečítajte, aby ste upravili prípadné nezhody s vašou aktuálnou situáciou.
Ak by ste si však takúto výpoveď chceli zhotoviť sami, ponúkneme vám základné body, ktoré by mal každý dokument takéhoto zmluvného typu obsahovať. Do hlavičky papiera je dobré napísať vaše meno, priezvisko a kontaktné údaje. O trošku nižšie so zarovnaním vpravo napíšte sídlo spoločnosti, z ktorej chcete odstúpiť. Nižšie, ale tento krát so zarovnaním vľavo napíšte predmet vášho listu, napríklad: Žiadosť o zrušenie životnej poistky číslo 123. Namiesto čísla „123“ uveďte číslo vašej poistnej zmluvy, ktoré nájdete buď na vašich mesačných vyúčtovaniach alebo v počiatočnej zmluve. Žiaduce je napísať aj krátky text o tom, prečo chcete vypovedať, ale dôvod nemusíte uvádzať, len spíšete také veci, ako to, že kedy bola zmluva uzatvorená, kto ju uzatváral, koľko ste platili, ak rušíte produkt so sporením, tak sa opýtajte na odkupnú hodnotu a uveďte číslo účtu, kde vám budú odoslané peniaze zo sporenia, ak ste niečo našetrili (viac o tom nižšie). Nižšie vľavo napíšte dátum a miesto a vpravo váš vlastnoručný podpis.
Zrušenie životnej poistky so sporením
To, kedy sa človek rozhodne a či sa vôbec rozhodne zrušiť nejaká zmluvu, je jeho osobná vec a dôvody pozná sám. Nikto vás nemôže v záväzku tohto typu držať nasilu, vypovedať môžete kedy len chcete, ale s čím by ste mali počítať, hoci nie vždy, sú prirážky za predčasné ukončenie zmluvy. Hlavne pokiaľ ide o ukončenie produktov so sporením. Predtým, ako spíšete oficiálnu žiadosť sa informujte o odkupnej hodnote, to znamená o sume, ktorá by vám bola vyplatená a či sa vám vôbec vrátia tie financie, ktoré ste do samotného poistenia vrazili.
Možno sa nazdávate, že naspäť dostanete to, čo ste do sporenia investovali, no môžete byť nemilo prekvapený, ak uvidíte skutočnú sumu. Problematické je práve zrušenie kapitálovej a investičnej životnej poistky, pretože pri rušení základného typu, to znamená bez sporenia, sa vám nevrátia žiadne peniaze. Odborníci vo všeobecnosti tieto produkty neodporúčajú rušiť predtým, ako uplynie zmluvná doba, pretože pravda je taká, že prvé obdobie, čo môžu byť mesiace, ale aj roky, si poisťovacie spoločnosti sťahujú rôzne poplatky, ktoré spôsobia to, že vaše vklady sa nezhodnocujú, ale práve naopak, na hodnote strácajú, pretože putujú na konto poisťovne, nie na to vaše. Tak napríklad tento detail nespomína žiadny poisťovací agent, pretože ako hovorí jedna slovenská múdrosť „keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú“, tak aj vám bude každý hovoriť len tie krásne čísla, ktoré uvidíte po 15-20 rokoch sporenia. O tých záporných sa už nikto nezmieni. Im ide hlavne o ich krásne vysoké jednorazové zisky.
Preto, ak sa rozhodnete podať žiadosť o zrušenie životnej poistky, ktorej vzor nájdete aj vyššie, v nesprávnom období, musíte byť pripravený na to, že výsledná vyplatiteľná suma bude buď nulová alebo veľmi nízka. Táto správa až tak nepoteší, no bohužiaľ sa s ňou potyká mnoho ľudí a nespokojných klientov. Môže za to nedostatočná informovanosť klienta? Alebo jeho nezáujem? Možno nezmyselné poplatky poisťovní? Jedno je však isté, každý bude hľadať chybu v tom druhom. V konečnom dôsledku sa žiadosť o zrušenie životnej poistky neoplatí posielať (pokiaľ ide o produkty so sporením), ale zotrvať, prípadne si ju vôbec neobstarať.
Pre viac informácií na túto tému sa môžete skontaktovať s nezávislým odborníkom v oblasti, ktorý vám na všetko odpovie objektívne a hlavne zadarmo, bez nároku na zisk z pre vás najstratovejšieho produktu. Jeden taký je vám dostupný aj na stránke, na ktorú sme vás vyššie odkázali.
V texte sme rozoberali to, ako napísať žiadosť o zrušenie životnej poistky, kde nájsť priamy vzor, ale aj to, či sa vôbec oplatí rušiť produkt, ktorý v sebe zahŕňa aj sporenie. Dospeli sme k záveru, že rušiť produkt so sporením by pre vás nepredstavovalo najlepšiu možnosť, pretože v určitých etapách sporenia sa napriek pravidelne zasielaným čiastkam nachádzate na nule alebo tesne nad ňou. Aby sme vás o našich tvrdeniach presvedčili, odporúčame vám aj túto stránku, ktorá vám o zrušení životnej poistky poskytne možno aj také informácie, ktoré váš názor úplne zmenia.